Praha.cz

 
Podpojištěná nemovitost zavání problémem. V případě škodní události dostanete jen poměrnou část peněz
Úterý, 07. květen 2019 12:34
Podpojištěná nemovitost zavání problémem. V případě škodní události dostanete jen poměrnou část peněz

Pokud jste nedávno rekonstruovali bydlení nebo si jen udělali radost dražším nábytkem, možná jste se nevědomky zařadili ke třetině české populace, která sice majetek pojištěný má, ale nikoliv na správnou částku. Jev má vlastní terminus technicus – podpojištění. V praxi nejde o nic jiného než stav, kdy pojistka nepokryje případné škody v jejich plné výši. Dalším důvodem podpojištění však může být i výraznější růst tržní ceny nemovitosti v důsledku současné situace na realitním trhu.


Podpojištění se týká majitelů bytů i domů


V prvních třech kvartálech roku 2018 bylo v České republice zaznamenáno více než 150 tisíc pojistných událostí. Pojišťovny nejčastěji řešily škody způsobené vodou. Čtvrtina připadla na únik vody z potrubí, následovaly škody způsobené silným větrem a zhruba osm procent připadlo škodám způsobeným úderem blesku (tedy např. poškození elektrických spotřebičů).


praha.cz_ergo_cz_01_519


Majitel nemovitosti může narazit na problém v momentě, kdy ohlásí škodu a zjistí, že pojistná částka neodpovídá aktuální hodnotě majetku. Podle odhadů jde o asi 30 % smluv pojištění bytových jednotek i rodinných domů.


Zatímco majitelé bytů zvyšují hodnotu pořizováním dražších spotřebičů, nábytku apod., v případě rodinných domů si lidé často neuvědomují růst hodnoty následkem zateplení, výměny oken či dokončení garáže.


Ceny bydlení v mnoha lokalitách raketově rostou


Efektivita pojištění domácnosti může úzce souviset s děním na realitním trhu. Majitelé nemovitostí v prémiových lokalitách, kde hodnota nemovitostí v posledních pěti letech vzrostla o desítky procent, by měli být na pozoru a aktualizovat smlouvy. Relativně v klidu mohou být vlastníci nemovitostí v okrajových a nepříliš atraktivních částech Prahy.


praha.cz_ergo_cz_02_519


Podpojištění lze předejít pouze pravidelným porovnáváním částky uvedené ve smlouvě s aktuálním stavem majetku. Pokud vlastník bytu či domu dojde k závěru, že je jeho majetek hodnotnější než v době uzavření smlouvy, měl by neprodleně kontaktovat pojišťovnu a domluvit se na aktualizaci smluvních podmínek.


Co se děje, když částky nesedí?


Klient, který si nastavení smlouvy nepohlídá, se vystavuje riziku vyplacená jen poměrné části peněz. Pojišťovna vždy vyplatí poměr mezi pojistnou částkou a reálnou hodnotou majetku. Někteří lidé ve snaze úspory na pojistném dokonce záměrně zatajují skutečnou hodnotu nemovitosti. V případě škody pojistné plnění nemusí stačit na opravu.


praha.cz_ergo_cz_03_519


Chcete mít čistou hlavu? Pojistěte se u ERGO pojišťovny


U ERGO pojišťovny si lze pojistit domácnost online (a k pojištění majetku zdarma získat i pojištění odpovědnosti) na základě obytné plochy. Odpadnou vám starosti s případným podpojištěním a nebudete připlácet za to, že jste z Prahy. Lokalita na konečnou cenu vliv nemá.


Komerční článek

(ewe)Podpojištěná nemovitost zavání problémem. V případě škodní události dostanete jen poměrnou část peněz